reede, 29. aprill 2016

A kus rootslased Göteboris elavad?

Teadsin ju küll, et Rootsis on peaaegu terve 20. sajandi (ja pisut 21. sajandit) võimul olnud Sotsiaaldemokraatlik partei, aga sellist sotsialismi, mis siin elukohtadega toimub, ma siiski oodata ei osanud. Elades linnas, on siin sisuliselt 2 varianti endale elupaik leida – rentida või osta. Kõlab lihtsalt, eks? Nagu meilgi ju. Nagu igal pool. Well, otsustage ise... Kui soovid korterit üürida, on samuti kaks varianti. Esimene neist on leida secondhand leping – nagu minulgi – ehk siis olla allüürnik ja sellise lepinguga on sinu õigused korteris piiratud. Leping on sõlmitud korteri „esmase“ üürijaga, mitte korteriomanikuga, enamasti tähtajaline ja kui korteriomanik esmase rentijaga lepingu lõpetab, pead ka sina oma kodinad kokku korjama, olenemata sellest, kui pikk sinu enda leping esmase üürijaga oli.

Rentimise teine variant on saada firsthand leping – ehk siis olla korteri esmane üürija. Ilmselgelt on selline vorm eelistatud, kuna first hand rendiga on leping tähtajatu, mis sisuliselt tähendab seda, et võid seal elu lõpuni elada – oled saanud õiguse sellele elupinnale. Samuti võid teha remonti, (enamasti ka) rentida tube allüürnikele second hand lepingutega välja ja nii edasi. Trikk seisneb aga selles, kuidas taolist lepingut saada ja siin tuleb eelmainitet sotsialism mängu... Kui oled end Rootsis elama registreerinud, saad ennast järjekorda panna ja hakata mängu jälgima. Tuleb korter üürile, pead end kirja panema kui huviline. Pilte korterist ei ole, ainult põrandaplaan, suurus ja asukoht. Kuulutust hoitakse üleval ca nädala, kogutakse kokku kõik huvilised ning pannakse järjekorda selle järgi, kui kaua keegi „järjekorras“ olnud on. Kes on 365 päeva, kes 174, kes 1563 päeva. Neist 10, kes kõikse kauem oodanud on, saavad minna korterit vaatama ja seejärel valitakse üüriline nende seast jälle sellesama järjekorra järgi. Kui 1563 päeva oodanud inimene ütleb „ei“, saab valida 365 päeva järjekorras istunud inimene. Kui ka tema ütleb „ei“, saab võimaluse 174 päeva sabatsenu. Kolleegide-sõprade-tuttavate seas maad uurinud, võin öelda, et keskmiselt oodatakse 5-7 aastat mõistlikku korterit. Ahjaa, kui oled end huvilisena kirja pannud ja korteri vaatamisele kohale ei ilmu, kui kutsutud, läheb see kirja, kui „ei“ ja „ei“-sid võid anda kuni teatud arv (äkki oli 10?), muidu kaotad oma koha järjekorras... EDIT: Nagu mulle lahkelt meenutati, siis on ka mõned firmad, kes annavad kortereid firsthand rendile ja ei vaata järjekorda. See on üpris haruldane küll ja sel juhul vaatavad nad enamasti seda, kui heas firmas töötad, palju teenid, soovitusi eelmistelt korteriomanikelt jne. Seega - võimalik, kuid mitte tõenäoline stsenaarium...

Selliste korterite omanikud on firmad – nad omavad terveid kortermaju – mis tähendab ka seda, et selles majas endale korterit osta polegi võimalik. Göteboris on 3-4 suuremat firmat, mis sellise rendiga tegelevad, suurem osa neist on omatud riigi/omavalitsuse poolt. Hea külg sellise rentimisega on, et nad ka hooldavad maja, selle ümbrust ja sinu korterit. Kui näiteks soovid endale pesumasinat korterisse (ÜLIM luksus, muide), ostavad nad sulle uue pesumasina (muidugi juhul, kui seda kuhugi panna on, korterid on siin ehitatud enamasti mõttega, et pesumasinaruum on keldris ühine ja selleks vannituppa või kööki ruumi arvestatud pole), aga panevad viieks aastaks ca 15 eurot rendile otsa. Tahad uut köögimööblit? No problem, nädalaga olemas, aga maksad 50 eurot renti rohkem järgnevad 15 aastat. Ja küte ning vesi on enamjaolt üürihinna sees, seega maksad juurde vaid elektri ja interneti eest.

Teine variant on endale korter soetada. Siin ma isegi ei tea, mis otsast alustada... Olgu, alustagem tüüpilise stsenaariumi algusest – oled väsinud korterit second handina üürimast ja pidevalt kolimast, kuid järjekorras pole piisavalt kaua olnud, et üldse firsthand korteri peale loota... Tunned, et tegelikult teenid ju piisavalt ja ehk ei koli lähema 5-10 aasta jooksul teise linna/riiki/maailmajakku. Selge – aeg on endale korter osta. Oma kodu, päris päris oma kodu. Teed lahti mõne portaali, filtreerid välja piirkonna, kus soovid elada, lisad maksimumhinna, mida lubada saad ja voilaa! Kortereid kui palju, üks kenam kui teine. Siis tuleks loomulikult pangas käia ja uurida, kui palju nad raha anda tahavad. Usu mind – üllatud, kui summat näed ja hakkad kibekiiresti arvutama, kuidas KUIDAS sa sellist summat endale lubada saad... Arvutad ja arvutad ja saad aru, et... Sa ei saa endale seda lubada! Aga tuleb välja, et oled unustanud ühe tibatillukese fakti Rootsi kodulaenude kohta – neid ei pea ju tagasi maksma. Maksad vaid intressi. Iga kuu. Elu lõpuni. Laenudel ei ole tähtaega. Laenudel ei ole tagasimakset. A millest need pangad siis elavad kui keegi oma laene tagasi ei maksa? Hea küsimus – ma ka ei tea. Ühest küljest kui maksta vaid intressi, siis laenusumma, mille pealt seda maksad, ei vähene ja seega on intressi pealt teenitavad summad suured. Teiseks, kui midagi juhtub, saab pank hops! su kinnisvara endale ja noh... Kinnisvara hinnad siin linnas... Ma ei taha sellest rääkida. Aga – selleni ma tegelikult veel jõuan. 

Ütleme, et oled saanud kinnituse pangast, et võid endale lubada näiteks kuni 2,5 miljonit krooni (umbes 250 000 EUR). Võid laiendada enda price range’i, sest arvasid, et saad endale lubada kuni 1,5 miljonist korterit. Selle raha eest leiad juba kortereid, mis on 2-3 tuba, heas piirkonnas, vastremonditud. Oled juba jubbbe õnnelik ja paned end korterivaatamistele kirja. Vaatamised toimuvad siin nii, nagu me oleme harjunud USA filmidest nägema – maakler annab ette päeva ja ajavahemiku (näiteks pühapäeval kell 13:00-16:00) ning ilmud selles vahemikus kohale, uksel saad prinditud voldiku (või mõnel juhul isegi terve vihiku) selle korteri kohta, kus on sees pildid, hinnad, info korteri suuruse kohta jms. Kõik näeb välja väga ilus ja professionaalne. Kortereid muide müüakse siin ainult tühjana – köögimööbel on ainus, mis sisse jääb, kuid maaklerifirmad toovad korterisse näitamise ajaks oma väga fancy mööbli ja igasugu interjööri-vidinaid (isegi puuviljad kööki kaussi jms). Väga lihtne psühholoogiline trikk aga toimib hästi. Jaaaaaa kui vaatamised läbi, võib lõbu pihta hakata. Kuna tahtjaid on mustmiljon, mitte neli... Siis alghinnast (mida sa endale veel lubada said) algab enampakkumine. Huvilised registreerivad end maakleri lehel ja võivad pakkumise teha. Ütleme, et alghind oli 2 miljonit. Järgmine pakub 2 050 000. Järgmine 2 100 000. Järgmine 2 200 000 -> 2 225 000 -> 2 250 000 -> 2 350 000 -> 2 400 000 ja nii edasi kuni hind on... 2,9 miljonit Rootsi krooni.

Olgu, pigistad silma kinni, anud natuke panka ja maksad 2,9 miljonit krooni (300 000 eurot 2-toalise korteri eest, mis ei asu isegi kesklinnas, põrandaks on laminaat, köök on Ikea odavamate seast ja remont on tegelikult tehtud lipa-lapa, aga noh, silmale on kena vaadata, kui midagi ei puuduta, eks)  ja siis tuleb välja, et sa tegelikult ei saanud seda korterit endale, vaid... Ostsid endale õiguse selles korteris elu lõpuni elada ja a’la 2% osaluse korteriühistus, mis TEGELIKULT sinu ja su naabri kortereid omab. Lisaks jääd korteriühistule eluaeg üüri maksma, olenemata sellest, et see noh... Peaks sinu oma olema. Siin on ainus hea külg selles, et ühistu hooldab kogu maja ja sa ei pea tegelema lõhkenud torudega või hallitusega keldris või muu taolisega. Teeb see tasa seda, et sa maksad oma kinnisvara eest üüratut hinda, oled võtnud laenu, mida ei kavatsegi tagasi maksta oma eluajal ja selle eest isegi ei oma seda kinnisvara? Noh, minu jaoks ei teeks, siin aga peab sellega leppima. Ahjaa, ühistu võib sind sinu ostetud korterist kah välja visata kui nende reeglite järgi ei mängi.

Kokkuvõtvalt on siin nii, nagu üks mu sõber ütles... Kui kaptalistlik USA süsteem näeb ette, et maksad palju raha ja omad palju kinnisvara ja sotsialistlik nõukogude süsteem oli selline, et ei maksa midagi ja omad mingitki kinnisvara, siis Rootsi mõtles ja mõtles, kumba teed minna ja tuli välja plaaniga – a teeks nii, et kõik maksavad hästi palju raha aga ei oma midagi! Geniaalne, ma ütlen, geniaalne...

3 kommentaari:

  1. Juhuuu! Lõpuks ometi.
    See oli väga hea postitus.
    Ootan lisa!

    VastaKustuta
  2. Tere, daamid ja härrad, kas vajate rahalist abi? Olen Susan Benson. Olen laenuandja ja ka finantskonsultant.

    Kas vajate projekti lõpuleviimiseks ärilaenu, eralaenu, hüpoteeklaenu või laenu? kui teie vastus on jaatav, soovitan teil pöörduda minu ettevõtte poole. Pakume igasuguseid laenuteenuseid, sealhulgas pikaajalisi ja lühiajalisi laene. Lisateabe saamiseks kirjutage meile e-posti teel: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) või kirjutage mulle otse WhatsAppis: +447903159998 ja saate vastuse kohe.

    Oleme terviklik finantsteenuseid pakkuv ettevõte ja oleme pühendunud aitama teil täita kõiki teie püüdlusi. Oleme spetsialiseerunud struktureeritud finantslahenduste pakkumisele üksikisikutele ja ettevõtetele kõige tõhusamal ja kiiremal viisil.

    Siin on mõned põhjused, miks peaksite laenu saamiseks meiega ühendust võtma;
    * Mugavus - laenu saate taotleda igal ajal ja igal pool.
    * Paindlik summa - otsustate, kui palju soovite laenata.
    * Kiire otserahastus - saate oma laenu 24 tunni jooksul pärast kinnitamist.
    * Paindlik intressimäär - taskukohane intressimäär 3%.
    * Kõrge heakskiitmise määr
    * Paindlik tagasimakse - saate võimaluse valida tagasimaksekuupäev kas iganädalase, kuu- või aastase kestusega 1–30 aastat.
    * Lihtne veebirakendus.
    * Isikupärane juhendamine ja asjatundlikkus.
    * Varjatud tasud puuduvad

    Ärge kaotage võimalust rahaliste vahendite puudumise tõttu. Võtke kohe ühendust minu ettevõttega, me saame teid aidata laenuga, kuna oleme aidanud paljusid eraisikuid ja organisatsioone, kes on kogu maailmas kokku puutunud finantsraskustega

    Meie laenupakkumise kohta lisateabe saamiseks saatke meile oma laenutaotlus selle e-posti aadressi kaudu sunshinefinancialgroupinc@gmail.com või WhatsAppis aadressil +447903159998.

    Vahendajad / konsultandid / maaklerid on teretulnud oma kliente tooma ja on 100% kaitstud. Täielikus usalduses teeme koostööd kõigi asjaosaliste huvides.

    VastaKustuta